تبلیغات
جنگ نرم و دنیای مجازی - شیوه و شگرد دشمن در مهندسی جنگ نرم

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

اقدامات خصمانه آمریکا علیه اسلام و انقلاب اسلامی ایران و ملت های مسلمان جهان جای هیچ گونه سهل انگاری و غفلتی را برای مسوولان در اتخاذ راهبردهای اصولی و برنامه ریزی های منطقی به منظور مواجهه با حجم گسترده حملات تبلیغی و روانی دشمن قسم خورده نمی گذارد و نیازمند چاره اندیشی و اعمال رفتار و مدیریت هوشمندانه و هوشیارانه است. از این رو به تعبیر رهبر معظم انقلاب از آنجا که «جبهه دشمن برای کشور ما و انقلاب ما برنامه ریزی بلندمدت دارد»، ما نیز برای عدم سردرگمی در برابر هجمه تهدیدات دشمن و عدم حرکت و همراهی در چیدمان پازل براندازی آمریکا که از آغاز انقلاب تاکنون استمرار داشته، باید به تدوین راهبرد و برنامه بلندمدت بپردازیم تا در برابر پروژه های طراحی شده توسط آمریکا و صهیونیزم بین الملل از جمله تحریم های اقتصادی، تهدید به حمله نظامی، بحران سازی در قبال برنامه صلح آمیز هسته ای، گسترش پروژه ایران هراسی و جنگ نرم با موفقیت عبور کرده و در مسیر رشد و پیشرفت براساس الگوی اسلامی ایرانی در تمدن سازی جهانی حرکت کنیم.

 دشمن در نبرد بی ‌صدا فعال است

از این رو از عوامل موثر در ترسیم راهبرد بلند مدت و طراحی مهندسی جنگ نرم، «شناخت دشمن و شناساندن آن به افراد جامعه» و «آگاه کردن افراد جامعه از اهداف، ابزار، روش ها و عوامل دشمن» قابل ارزیابی است؛ موضوعی که رهبر فرزانه انقلاب با روشن بینی الهی خویش در بحث دشمن شناسی به مقتضای زمان و تهدیدات مبتلا، نقش موثر و محوری در شناسایی، افشاء و خنثی کردن توطئه های دشمن داشته اند و همواره با تاکید و هشدارهای لازم با مقوله دشمن شناسی به عنوان یک راهبرد همیشگی تکلیف مسوولان را روشن کرده اند و در یک عبارت بسیار متقن و گویا مساله دشمن شناسی را به عنوان یک مفروض و راهبرد همیشگی و تهدید علیه نظام معرفی و می فرمایند: «ما باید فرض کنیم که همواره دشمن داریم و انقلاب اسلامی تهدید می شود، تهدید علیه نظام جمهوری اسلامی که انقلاب اسلامی را با خود دارد و از او جدا نشده است، همیشگی است». (مراسم بیعت با فرزندان سپاه ۱۹ / ۴ / ۱۳۸۶)

برهمین اساس در مهندسی رویارویی با جنگ نرم هر وقت افراد جامعه آشنایی کامل به اهداف، ابزار و روش های تهدیدات دشمن داشته باشند، در برابر هرپدیده، عکس العمل صحیح نشان داده و با حضور و بصیرت در شناخت عرصه ها و درک لحظه ها باعث پیشگیری از وقوع بحران شده و در صورت شکل گیری هرگونه فتنه باعث دفع غبارآلودی فضای فتنه خواهند شد. لذا رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان خود بر لزوم شناخت دشمن نسبت به اهداف، روش ها، عوامل و راه های مقابله با آنها تاکید کرده اند و در فرازی از بیانات خود می فرمایند:«لازم است اهداف و مقاصد دشمن شناخته شود.» (خطبه های نماز جمعه تهران۲۶ / ۱ / ۱۳۷۶) چرا که به تعبیر معظم له «این که ما بتوانیم طرح کلی دشمن را درباره خودمان ببینیم، بخشی از توان دفاعی ماست. به این مساله توجه داشته باشید که ندانستن این که دشمن چه درسر دارد و چه می خواهد بکند غفلتی است که ممکن است ما را از امکان برخورد و امکان دفاع محروم کند ما باید این را کاملا بدانیم». (دیدار با استادان و دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی۲۲ / ۲ / ۱۳۸۲)

لذا درک دشمنی غرب بویژه آمریکا در اقدامات ایران ستیزانه خود که در طول ۳ دهه اخیر با ایجاد بحران و پیاده سازی فتنه دنبال گردیده؛ اولین گام در شناخت و ترسیم وضعیت کنونی و تدوین راهبرد و طراحی مهندسی جنگ نرم در برابر هجمه های روانی و تبلیغی دشمن است. در حقیقت بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب «نمی شود قبول کرد که جبهه دشمنان اسلام و انقلاب که بشدت از ناحیه بیداری اسلامی تهدید می شوند، برنامه ریزی بلندمدت نداشته باشند؛ این را هیچ کس نمی تواند باور کند، مگر خیلی ساده لوح باشیم، غافل باشیم که این را باور کنیم. حتما برنامه های بلندمدت دارند». در تایید این مطلب نیز می توان به گفته «کنت تیرمن» مدیر اجرایی«بنیاد دموکراسی ایران» که سرویس دهنده فارسی زبان شبکه «صدای آمریکا» است، اشاره کرد که عنوان کرده: «میلیون ها دلار طی دهه اخیر برای ایجاد انقلاب رنگی شبیه به اکراین، با آموزش فعالان سیاسی در ایران، هزینه شده است.» که این ادعا حاکی از برنامه ریزی های دشمن در پروژه سازی و تولید تهدید علیه انقلاب اسلامی است.

از این رو آنچه در برهه کنونی حائزاهمیت است، آشنایی هرچه بیشتر با شیوه و شگردهای دشمن در رویارویی با انقلاب اسلامی است که تحت عنوان مهندسی جنگ نرم قابل بررسی است که به حفظ برتری و اقتدار در برابر پروژه های ایران ستیزانه و برنامه ها و طراحی های دشمن منجر خواهد شد. در همین راستا یکی از صدها شیوه و شگرد اساسی غرب در قبال نظام اسلامی بهره برداری از راهبرد عملیات روانی است که با استفاده از رسانه ها و اشکال مختلف به دنبال تصاحب افکار عمومی داخلی و خارجی و تحقق بخشیدن طرح ها و برنامه های دشمن انجام می گیرد،چرا که در عصر و نبرد نوین جهانی آنهایی برنده اند که از فرصت ها و امکانات موجود به نحو مطلوب و کارشناسانه بهره برداری کنند. از این رو اگر ما بخواهیم در مهندسی جنگ نرم در مقابل هجمه های تبلیغی و روانی دشمن بایستیم، باید شناخت دشمن و شیوه و شگرد آن را سرلوحه اصول دفاعی و تبلیغاتی خود قرار دهیم و با شناخت ابزار و روش دشمن به مقابله با دشمن بپردازیم. برهمین اساس عملیات روانی شاخه ای از جنگ روانی بوده که به منظور تاثیر یا حصول تغییر در برداشت ها، عقاید و احساسات فرد یا گروه معین دوست یا دشمن به کار می رود و به عنوان رویکرد دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی به عنوان پشتوانه حمایتی در عرصه جنگ سخت و جنگ نرم کنونی بارها و به کرات مورد بهره برداری قرار گرفته است. در این رویکرد آمریکا با داشتن ۶ درصد جمعیت جهان ۷۵ درصد تبلیغات بین المللی را در دست دارد.

بنگاه های تبلیغاتی آن کشور سالانه بیش از ۴۵ میلیارد دلار صرف تبلیغات و ۶۰ میلیارد دلار صرف دستگاه های رسانه ای می کنند. هر ساله بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برای استخدام ۸ هزار کارمند تبلیغاتی در آن کشور هزینه می شود تا برای رسانه های این کشور پیام های مناسب تهیه کنند. آمریکا دارای بیش از ۱۲۰۰ ایستگاه تلویزیون، حدود ۱۰ هزار ایستگاه رادیویی، نزدیک به ۵۰۰ روزنامه و بیش از ۱۱هزار نشریه داخلی است. بنابراین کشوری با این حجم گسترده از ابزارهای رسانه ای فریب و شکل دهی افکار عمومی داخلی و دنیای خارجی کار چندان مشکلی نخواهد بود. از این رو به کارگیری عملیات روانی در راه اندازی هجمه های روانی و تبلیغی علیه ایران از راهبردهایی است که آمریکا با همه ظرفیت های موجود از آن استفاده می کند. آمریکا در این رویکرد، فعالیت های تبلیغاتی و روانی خود را با تشکیل سازمان ها و بنیادهای براندازانه در قالب نهادهای ایجاد دموکراسی و آزادی و رسانه های وابسته با اختصاص بودجه های چند صد میلیون دلاری در این راه و استفاده از شگردهای جنگ روانی علیه ایران، معطوف کرده و به سیاه نمایی و القای ناکارآمدی نظام اسلامی می پردازد. از این رو شناخت این شیوه و شگرد دشمن از جمله اقداماتی است که می تواند در افزایش توان مقابله با روش های عملیات روانی دشمن و خنثی سازی تهدیدات موثر باشد.

در واقع افزایش کمی و کیفی و مستمر عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در این برهه حساس پس از شکست فتنه ۸۸ از دیگر نکاتی است که ضرورت این مساله را دوچندان می کند. چرا که پس از ناکامی دشمنان داخلی و خارجی از آشوب های خیابانی و ادامه کار ویژه اغتشاش در سطح خیابان ها در سال گذشته، فضای جولان و اردو کشی خود را تغییر داده و در راستای فعالیت های ایران ستیزانه خود با استفاده از راهبرد عملیات روانی و هجمه های تبلیغی به ادامه دشمنی های خود در فضای رسانه و سایبر به منظور تشویش در افکار عمومی علیه انقلاب اسلامی می پردازند. لذا درک صحیح از اصول این نبرد ناهمگون دشمن از اولویت های دفاعی و ساز وکار اساسی در مهندسی جنگ نرم قلمداد می گردد و ضرورت نقد و بررسی و پرداختن به این مساله از هر زمان دیگری برای آحاد جامعه و افکار عمومی بویژه تصمیم سازان و تصمیم گیران کشور بیش از پیش مطرح می شود.
طبقه بندی: جنگ نرم، 

تاریخ : سه شنبه 1 بهمن 1392 | 11:32 قبل از ظهر | نویسنده : امید نامداری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • هم نفس