تبلیغات
جنگ نرم و دنیای مجازی - نقش و جایگاه پیام‌های انقلاب اسلامی در بیداری اسلامی (بخش دوم)

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

 ظلم ستیزی : حرکت مردم برای پایان دادن به نظامهای پادشاهی و خودکامه و حرکت در مسیر ایجاد نظام مردم سالار از ویژه‌گی‌های انقلاب ایران است که امروز در تحولات منطقه مشاهده کرد. امری که نمود آن را در شعارهای ملتهای منطقه تبلور یافته و مردم خواستار برقراری عدالت و مردم سالار می‌باشند البته مردم سالاری و عدالت که اساس آن را الگوی اسلامی و دینی تشکیل داده و نه فرهنگ غربی. برگزاری تظاهرات‌های سراسری میلیونی پس از برگزاری نماز جمعه و نیز فعالیت گسترده احزاب اسلامی در کشورهایی مانند مصر و تونس پس از سرنگونی حاکمان مستبد و دیکتاتور را می‌توان از نشانه‌های این امر دانست. این امر چنان نمود پیدا کرد که بسیاری از واژه بیداری اسلامی در منطقه یاد کردند. چنانکه امام خامنه‌ای فرمودند : «اکنون بیداری اسلامی ملتهای منطقه را فرا گرفته که بر گرفته از اندیشه‌های ناب اسلامی است که لرزه را بر پیکر حاکمان مستبد و غرب انداخته است».

 

این بیداری چنان بوده که سران غرب بارها نسبت به شکل گیری نظامهای اسلامی در کشورهای منطقه هشدار داده‌اند. به عنوان مثال دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس هنگام سفر به مصر رسما اعلام کرد« لندن پذیرنده به قدرت رسیدن احزاب اسلامی از جمله اخوان المسلمین نمی‌باشد و با این امر مقابله می‌کند».

 

اسناد و گزارش‌های منتشره نشان می‌دهد که برخی کشورهای عربی نظیر عربستان در کنار امریکا و اروپا میلیاردها دلار در کشورهایی نظیر مصر و تونس هزینه کرده‌اند تا روند انتخاب احزاب اسلام گرا به قدرت دست یابند.

 

 رویکرد به روابط با ایران: هر چند که غرب تلاش کرده تا چنان وانمود کند که ارتباطی میان انقلاب اسلامی ایران با قیامهای عربی وجود ندارد اما مواضع و رویکرد جدید مردم کشورهایی که قیام آنها به نتیجه رسیده نشانگر نگرش مخالف این ادعاها است. نمود عینی این امر را در تحولات مصر می‌توان مشاهده کرد. پس از سرنگونی مبارک، شورای نظامیان و دولت موقت به نخست وزیری عصام شرف بارها تاکید کرده‌اند که روابط با جمهوری اسلامی از ارکان دولت جدید مصر است . افرادی مانند البرادعی مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی ، عمر موسی دبیر کل اتحادیه عرب که کاندیدای ریاست جمهوری مصر هستند، اعضای برجسته احزابی مصری و حتی شیخ الازهر در مواضع خود تاکید دارند که دوران سردی روابط با ایران به سر آمده و باید در چارچوب توسعه روابط گام برداشت. سفر هیاتهایی از اندیشمندان و جوانان مصری به ایران و عبور رزم ناو ایران از کانال سوئز برای نخستین بار پس از ۳۰ سال از نشانه‌های این رویکرد جدید است.

رسانه‌های غربی و حتی صهیونیستی عبور ناو ایران از کانال سوئز را چنین تحلیل کرده‌اند . «این عبور به منزله جایگاه انقلاب اسلامی ایران در میان ملتهای منطقه است که موجب شده تا دولت موقت مصر و حتی شورای نظامی به خواست مردم مصر اجازه عبور به ناو ایرانی از کانال سوئز را بدهند. امری که نشانگر عمق جایگاه و نفوذ ایران در منطقه است. که تا مرزهای سرزمینهای اشغالی فلسطین گسترش داده است»

 

 صهیونیست ستیزی : از دیگر اصول انقلاب اسلامی ایران حمایت از فلسطین و مقابله با رژیم اشغالگر قدس تشکیل می‌دهد هر چند که غرب در سه دهه گذشته با ادعای روند سازش، تلاش کرده تا این مهم را از میان ملت های منطقه دور سازد، اما قیام های عربی نشان داد که این کشورها نیز با الگوگیری از تعالیم و افشاگری‌های ایران، دشمن اصلی خویش یعنی رژیم صهیونیستی را شناخته و خواستار مقابله با آن هستند. بسیاری از ناظران سیاسی تاکید دارند اگر پروژه‌ ایران هراسی غرب و سران عرب نتیجه داشت، ملتهای عربی بویژه کشورهایی مانند مصر و تونس که در آنها قیام به سرنگونی نظام منجر شد، باید ملتها در مسیر ایران ستیزی و همگرایی بیشتر با رژیم صهیونیستی گام بر می داشتند. اما در تحولات اخیر نه تنها این امر صورت گرفت بلکه ضدیت و مقابله با رژیم صهیونیستی ابعاد گسترده تری به خود گرفت. در تونس تحت فشار مردمی، دولت قانون ممنوعیت هر گونه ارتباط با رژیم صهیونیستی را تصویب و درباره همکاری اقتصادی با این رژیم را هشدار داد. در مصر مردم از همان ابتدا بر پایان روابط با کشورشان با رژیم صهیونیستی تاکید و با برپایی تظاهرات گسترده خواستار برچیدن سفارت رژیم صهیونیستی شدند.

 

لغو پیمان کمپ دیوید با این رژیم ، قطع صادرات گاز مصر به سرزمینهای اشغالی حمایت از ملت فلسطین با رفع محاصره غزه و رویکرد به حزب ا.. لبنان و جبهه مقاومت و..از دیگر خواسته های آنان بود. مطالبات مردمی در این حوزه چنان گسترده بود که سران رژیم صهیونیستی سرنگونی مبارک را فاجعه‌ای برای این رژیم دانسته‌اند. دولت موقت مصر تحت تاثیر خواست مردمی ضمن بازگشایی گذرگاه رفح پس از ۴ سال بر توسعه روابط با جبهه مقاومت شامل ایران، سوریه ، لبنان تاکید کرد. در سایر کشورهای عربی از جمله اردن ، عربستان ، بحرین، یمن، قطر ، امارات و.. نیز می‌توان تشدید فضای ضد صهیونیستی را مشاهده کرد. همچنین حرکت عظیم مردمی در شصت و ششمین سالگرد اشغال فلسطین” روز نکبت” و چهل و چهارمین سالگرد جنگ ۱۹۶۷ و اشغال بخشهایی از سرزمین فلسطین و تخریب توسط صهیونیستها “روز نکسه” از دیگر نشانه های این رویکرد مردمی است.

 

 ضدیت با امریکا : از درسها برای ملتهای منطقه، عدم صداقت غرب در روابط با کشورها است. آنها دریافته‌اند غربی ها از جمله امریکا، صرفا برای منافع خویش و چپاول ثروتهای دیگران فعالیت می‌کنند و هرگز حقوقی برای ملتها قائل نیستند امری که نه تنها دستاوردی برای ملت‌ها نداشته، بلکه به فقر و بحران اقتصادی و وجود حاکمان سرسپرده در داخل و تزلزل موقعیت جهانی آنها منجر شده است.

 

در مقابل آنها الگویی به نام ایران را دارند که با دوری از امریکا و غرب توانسته به پیشرفتهای روز جهان دست یابد. در حالی که موقعیت جهانی آن نیز ارتقاء یافته است.

 

شعارهای مردم کشورهای عربی نشان می دهد که آنها دیگر پذیرنده حاکمیت پنهان و آشکار غرب بر کشورشان نمی‌باشند و باید روابط آنها بر اساس الگوی جدید تعریف شود. این پدیده تبلوری از گسترش نگاه کاملا ایرانی در منطقه است که هراس غرب را به همراه داشته است.

 

نوام چامسکی اندیشمند بزرگ امریکا در باب تحولات منطقه و نگاه ملتها به ایران و دوری آنان از امریکا تاکید کرده« برخلاف پروژه ایران هراسی غرب ملتهای عرب نه تنها ایران را دشمن خود نمی‌دانند بلکه آن را الگویی برای رسیدن به آنچه تاکنون از دست داده بودند می‌دانند«. وی تاکید می‌کند که امریکا دیگر جایگاهی در خاورمیانه ندارد و نگاه ضد امریکایی در منطقه روز به روز افزایش می‌یابد. در حالی که فریبکاری آنان، برای دشمن نشان دادن ایران نیز به نتیجه نخواهد رسید. وی تاکید می‌کند که مردم منطقه حتی ایران هسته‌ای را عامل ثبات و امنیت در منطقه می‌دانند»

 

سراسیمگی امریکا از تحولات منطقه چنان گسترش پیدا کرده است که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در سفر به امارات خطاب به سران عرب می‌گوید:» شما سران عرب باید با رویکرد سریع به اصلاحات و پاسخگویی به مطالبات مردمی از تکرار انقلاب اسلامی ایران در کشورهایتان جلوگیری کنید».

 

هیلاری کلینتون همچنین در نشست سالانه «آمریکا-جهان اسلام» که از سوی موسسه بروکینگز واشنگتن برگزار شد، اظهار داشت:« ایران و انقلاب سال ۱۹۷۹ آن یک روایت هشدار دهنده است. کشورهای عربی نباید راه انقلاب ایران را در پیش بگیرند«. وی همچنین گفت: کشورهای عربی در خلیج فارس و شمال آفریقا مراقب باشند در حین گذار به دموکراسی، به سرنوشت انقلاب اسلامی دچار نشوند. کلینتون اظهار داشت:» نشانه های نگران کننده ای در مصر پس از برکناری سران آن دیده می شود.»

 

در همین چارچوب رابرت گیتس وزیر دفاع سابق امریکا نیز در سفر به عربستان با اذعان به جایگاه منطقه‌ای ایران، الگو شدن برای ملتهای منطقه را تهدیدی برای امریکا و سران عرب دانسته است.

 

البته سران غرب برای سرپوش نهادن بر این مهم از واژه دخالت و تاثیر منفی ایران در قیامهای عربی نام می برند تا به حقیقت رویکرد ملت های منطقه،یعنی امریکا ستیزی سرپوش گذارند. به رغم تمام سرکوبهای صورت گرفته از سوی سران عرب و موج سواری غرب برای مصادره و انحراف قیامهای عربی، آنچه مسلم گردیده نمودار شدن احساسات ضد امریکایی در منطقه است که جهانیان آن را برگرفته از پیامها و دستاوردهای ایران اسلامی از ضدیت با نظام سلطه بویژه امریکا برای ملتهای منطقه می‌دانند که در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

 

 

3- چشم انداز تحولات

در باب تحولات آینده منطقه و چشم انداز آن می‌توان گفت که به رغم تحرکات گسترده سران عرب و غرب برای سرکوب و یا انحراف قیامها وضعیت به گذشته باز نخواهد گشت و شرایط جدیدی بر منطقه حاکم می‌شود؛ شرایطی که بخش قابل توجهی از آن را خواست و مطالبات مردمی تشکیل می‌دهد. با توجه به آنچه از نقش و جایگاه اندیشه‌ها و الگوهای انقلاب اسلامی ایران در تحولات منطقه ذکر شد و نگاهی که ملتهای منطقه از این الگوها دارند استمرار شرایط کنونی و چشم انداز آینده تحولات از چند منظر قابل توجه است.

 

1/3- جایگاه و نقش ایران: ناظران سیاسی تاثیر تحولات منطقه بر آینده ایران را در چند منظر مثبت و منفی ارزیابی می‌کنند.آنچه مسلم است با دگرگونی در ساختار منطقه ، برخلاف ادعاهای غرب نه تنها ایران در انزوا قرار نمی‌گیرد بلکه شاهد توسعه مناسبات منطقه با جمهوری اسلامی خواهیم بود. چرا که ملتهای منطقه نشان داده‌اند که خواستار توسعه این مناسبات و برخوردار شدن از ظرفیتهای ایران برای توسعه و پیشرفت می‌باشند. زیرا ایران اسلامی می‌تواند الگویی برای آینده سیاسی و حتی موضع گیری جهانی آنها باشد. البته روند تحولات از حرکت ملتها در این مسیر حکایت دارد.

 

تقویت جبهه مقاومت با الگوی ایران در برابر رژیم صهیونیستی و امریکا از دیگر پیامدهای این قیامها خواهد بود. روند تحولات نشان می‌دهد که ملتها خواستار تحقق این مهم هستند و کشورهایی که در آنها دگرگونی سیاسی روی داده، بیشترین گام را در این مسیر بر خواهند داشت.

 

تقویت جایگاه جهانی ایران و الزام جهانی برای پذیرش ظرفیتهای آن، از دیگر نتایج این تحولات است. چنانکه ناظران سیاسی تاکید دارند که غرب دیگر نمی‌تواند در منطقه و جهان، ایران را نادیده بگیرد و باید اجبارا در مسیر تعامل و مذاکره با ایران گام بردارد .

 

برخی ناظران سیاسی نیز تاکید دارند که با توجه به نارضایتی غرب و برخی سران عرب از حضور گسترده ایران در منطقه ، کشورهای مذکور تهدیدات خود علیه ایران و جبهه مقاومت را تشدید خواهند کرد. افزایش تحریمها، تکرار ادعاهای واهی علیه فعالیتهای صلح آمیز هسته‌ای ایران ، تحرک تبلیغاتی برای تخریب چهره منطقه‌ای و جهانی ایران، ایجاد فضای ناامنی در مرزها نظیر تشدید فعالیت گروههای تروریستی پژاک و منافقین، تحرکات بیشتر برای به چالش کشاندن جبهه مقاومت نظیر تحرکاتی که علیه سوریه و لبنان صورت می‌گیرد و از جمله اقدامات غرب برای به چالش کشاندن ایران و کم رنگ ساختن نقش منطقه‌ای آن خواهد بود. در این چارچوب برخی کشورهای عربی نیز که منافع خویش را در معرض تهدید می‌بینند با رویکرد به بازی آمریکایی به زعم خویش برآنند تا در برابر جمهوری اسلامی ایران و جایگاه منطقه‌ای آن قرار گیرند. اقدامی که با تبلیغات گسترده رسانه‌ای و اتخاذ مواضع مداخله جویانه و غیر اصولی علیه ایران از جمله در قبال جزایر سه گانه ایران صورت می‌گیرد. ادعاهای مطرح شده علیه ایران در قبال بحرین و نیز ادعای نگرانی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله بازی‌هایی است که غرب برای این کشورها جهت مقابله با ایران طراحی و اجرا می‌کند.

 

2/3- دگرگونی منطقه: در صورت پذیرش نقش و تاثیر گذار بودن انقلاب اسلامی ایران در قیامهای ملتهای منطقه می‌توان گفت که گسترش حوزه مقاومت و تقابل با نظام سلطه با محوریت مقابله با رژیم صهیونیستی و امریکا از مهمترین تحولات منطقه است. روند تحولات نشان می‌دهد که غرب و صهیونیستها به رغم تمام تحرکاتشان برای مصادره قیامها نخواهند توانست همچون گذشته بر منطقه حکمرانی کرده و اهداف سلطه طلبانه خود را پیگیری نمایند هر چند که آنها برای مقابله با این روند، بحران سازی در منطقه و ایجاد ناامنی سراسری را در دستور کار قرار خواهند داد. نمود آن، تشدید حملات صهیونیستها به غزه و جنگ افروزی‌های امریکا در منطقه است.

 

 

نتیجه

در جمع بندی کلی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که هر چند قیامهای منطقه متاثر از تحولات داخلی و برخی مولفه‌های جهانی بوده اما چنانکه بسیاری از ناظران سیاسی اذعان دارند نقش و جایگاه انقلاب اسلامی و الگوهای آن نقشی غیر قابل انکار در بیداری ملت های منطقه است. الگویی که تکیه بر ملت و دوری از الگوهای غربی را نه تنها برای منطقه بلکه برای سراسر جهان ارائه کرده و تبلور آن را در تقویت جبهه آزادی خواهان جهان می‌توان دید.

 

همسویی این الگو با مطالبات و خواسته‌های داخلی و جهانی ملت‌های عرب موجب شده تا آنها رویکرد به این الگو را تحقق بخش مطالبات خود دانسته و خواستار اجرای پیام‌های آن برای تحقق قیام خویش باشند. البته باید در نظر داشت که در ظاهر نحوه اجرا و به کارگیری این الگو در هر کدام از کشورها متفاوت بوده و هر کدام بر اساس ظرفیت‌ها و اهداف خویش به الگو گیری از پیام‌های انقلاب اسلامی ایران می‌پردازند. امری که تبلور آن را در ظلم ستیزی و دوری از نظام سلطه و مبارزه با رژیم صهیونیستی می‌توان مشاهده کرد.

 

بر این اساس در آینده، منطقه شاهد بیداری بیشتر ملتها در همگرایی منطقه‌ای و دوری از غرب بویژه تقویت جبهه مقاومت خواهد بود که تا حدود زیادی برگرفته از اندیشه‌های انقلاب اسلامی و چارچوب سیاست خارجی منطقه‌ای جمهوری اسلامی است. اندیشه ای که همواره بر لزوم اتحاد منطقه برای خروج بیگانگان، پیشرفت و توسعه بر اساس الگوی منطقه‌ای تاکید داشته است.

 

البته نظام سلطه و صهیونیستها برای مقابله با این مهم به هر حربه‌ای متوسل می‌شوند. چنانکه از مدتها پیش تلاش کرده‌اند تا با مصادره قیامهای عربی، بر ماهیت اسلامی و مردمی این قیامها سرپوش گذاشته و صرفا امور اقتصادی و مالی و یا تضاد با نظام را محور آنها معرفی نمایند. آنها همچنین بحران سازی سراسری در منطقه را در دستور کار دارند. در این میان بیداری منطقه و تاکید بر مقابله با فتنه‌های خارجی، مولفه‌های مهم برای مقابله با این توطئه‌ها است که با تقویت همگرایی و ارتباط تمام کشورهای منطقه امکان پذیر است؛ اصلی که جمهوری اسلامی از ابتدا بر آن تاکید داشته و همواره برای تحقق آن پیش گام بوده است.
طبقه بندی: جنگ نرم،  حجاب و عفاف، 

تاریخ : سه شنبه 6 اسفند 1392 | 08:34 بعد از ظهر | نویسنده : امید نامداری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • هم نفس