تبلیغات
جنگ نرم و دنیای مجازی - نقش و جایگاه پیام‌های انقلاب اسلامی در بیداری اسلامی (بخش اول)

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

نوام چامسکی اندیشمند بزرگ امریکا در باب تحولات منطقه و نگاه ملتها به ایران و دوری آنان از امریکا تاکید کرده« برخلاف پروژه ایران هراسی غرب ملتهای عرب نه تنها ایران را دشمن خود نمی‌دانند بلکه آن را الگویی برای رسیدن به آنچه تاکنون از دست داده بودند می‌دانند«. وی تاکید می‌کند که امریکا دیگر جایگاهی در خاورمیانه ندارد و نگاه ضد امریکایی در منطقه روز به روز افزایش می‌یابد. در حالی که فریبکاری آنان، برای دشمن نشان دادن ایران نیز به نتیجه نخواهد رسید. وی تاکید می‌کند که مردم منطقه حتی ایران هسته‌ای را عامل ثبات و امنیت در منطقه می‌دانند»

جنگ نرم و عملیات روانی؛ کارنامه خاورمیانه نشان می‌دهد این منطقه در سه دهه گذشته شاهد دو رویداد بزرگ بوده است. پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) در ۲۲ بهمن۱۳۵۷ که ساختار منطقه و حتی نظام بین الملل را با دگرگونی همراه ساخت مهمترین تحولی بود که جهان نتوانست آن را نادیده بگیرد. آغاز قیام ملت‌های عربی در کشورهای حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا را نیز باید نقطه عطف دیگری در تاریخ منطقه دانست که اولین جرقه‌های آن در آذرماه ۱۳۸۹ در تونس شعله ور گردید و به مرور اکثر کشورهای عربی را در برگرفت. در کنار شاخصه‌ها و معیارهای درونی که نیاز و زمینه ساز هرگونه قیام و انقلابی است، آنچه در قیام‌های کنونی منطقه بدان تاکید می‌شود الگو پذیری آن از انقلاب اسلامی ایران است؛ به گونه‌ای که برخی ناظران سیاسی، جمهوری اسلامی را محوری می‌دانند که خلاء رهبری حاکم بر کشورهای عربی را تا حدودی پر کرده و ملت‌ها برآنند با الگو قرار دادن آن از ظرفیت ها و پیام های آن برای تحقق قیام خویش استفاده نمایند. امری که هراس سران عرب و غرب را به همراه داشته و آنها با ابزارهای مختلف برای مقابله با آن از هیچ اقدامی دریغ نمی کنند.

 

1- ریشه‌های قیام مردمی

ملتهای عربی در کشورهای شمال آفریقا و حوزه خلیج فارس به صورت زنجیره‌ای قیامهایی را علیه نظام حاکم آغاز کردند. قیامهایی که بر اساس تاریخ زمان آغاز آنها معمولا نام گذاری شده است. قیام مردم تونس که با نام انقلاب نان معروف شد، سرنگونی بن علی حاکم دیکتاتور این کشور را رقم زد تا سر آغازی برای حرکت مردمی در سایر کشورهای عربی باشد.

سقوط مبارک در قیام ۱۸ ژانویه جوانان مردم مصر، قیام مردم بحرین با نام قیام جوانان ۱۴ فوریه ، حرکت مردم یمن با نام قیام ۱۶ فوریه، آغاز اعتراض‌های مردم لیبی در ۱۷ فوریه، قیام جوانان ۲۰ فوریه مراکش علیه نظام پادشاهی، اوج گیری حرکتهای مردمی علیه حاکمان دیکتاتور دست نشانده غرب را آشکار ساخت. البته این حرکتها در ابعاد کمتری در عربستان، اردن، امارات و عمان شکل گرفت تا سر آغازی بر تحولات جدید در این کشورها و سراسر جهان عرب باشد.

در باب ریشه‌ها و دلایل قیامهای منطقه‌ای دیدگاههای بسیاری مطرح می‌شود. نموداری از دلایل و عوامل که از ساختار و مولفه‌های درونی گرفته تا الگوهای منطقه‌ای و ساختارهای بین المللی را می توان برای تبیین این خیزش ها ترسیم کرد. از جمله این عوامل که بسیاری از ناظران سیاسی و اجتماعی بر آن تاکید دارند عبارتند از:

بیداری اسلامی

1/1- فساد گسترده در ساختار حاکم بر کشورها در ابعاد سیاسی و اقتصادی و اخلاقی که اضمحلال درونی حاکمیتها را آشکار می‌ساخت.

2/1- رویکرد حاکمان بر ایجاد حکومتی انحصاری و موروثی بدون توجه به مطالبات و آرای مردمی که عملا مغایر با اصول دموکراسی و مردم سالاری حاکم بر جهان می‌باشد. حاکمانی که حتی انتخابات برگزار شده در کشورشان را به ابزاری برای سرکوب مطالبات مردمی در رسیدن به حکومت مطلقه قرار دادند و حاضر به پذیرش هیچ نقشی برای جریانهای سیاسی و مردم نمی‌باشند.

3/1- بیکاری و فقر و مشکلات گسترده در عرصه اجتماعی که زندگی روزمره را برای مردم سخت کرده بود. بحران شدید اقتصادی موجب گردیده تا فضای اجتماعی و سیاسی منفی بر کشورهای موصوف حاکم شده بویژه اینکه مردم شاهد بودند که درآمدهای نفتی آنها به جای هزینه شدن در امور کشورشان صرف خوش گذرانی‌های شاهزادگان و یا خرید تسلیحات و تامین خواسته‌های غرب می‌شود.

4/1- گسترش شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی که گسترش ارتباط‌های مردمی بویژه جوانان را در پی داشته است. ارتباطی که محور آن را دگرگونی در ساختار اجتماعی و ایجاد شرایط جدید بر کشورها تشکیل می‌دهد.

5/1- سرخوردگی از عقب ماندگی کشور و عدم پیشرفت در دنیایی که کشورها هر روز به پیشرفتهای جدید دست می‌یابند.

6/1- سرخوردگی از روابط ارباب و رعیتی حاکم بر روابط کشورشان با غرب که اساس ملی گرایی و لزوم خروج از این ذهنیت را میان ملتهای عرب بویژه جوانان ایجاد کرد. در این میان مردم مصر زمانی که در دوره جمال عبدالناصر خود را سردمدار مقابله با نظام سلطه و غرب می‌دانستند بیشترین دیدگاه منفی را در قبال ادامه روابط کشورشان با غرب داشتند.

7/1- دلسردی و سرافکندگی از روابط پنهان و آشکار کشورشان با رژیم صهیونیستی به عنوان اصلی ترین دشمن ملتهای منطقه که حتی بر اشغال سرزمین آنها پرداخته و تلاش دارد تا آنها را استثمار و منابع آنها را به سرقت ببرد. الگوی مقاومت که بدون سازش توانست به پیروزی‌های ارزنده‌ای در برابر دشمن صهیونیستی دست یابد. واهی بودن ادعای سران عرب مبنی بر لزوم روند سازش برای تحقق صلح و موفقیت در برابر رژیم اشغالگر را بیش از پیش آشکار ساخت.

8/1- تزلزل جایگاه جهانی به رغم داشتن بیشتر منابع انرژی وجایگاه استراتژیک جهانی به دلیل عدم استقلال در برابر غرب و عدم نقش آفرینی مثبت در صحنه بین الملل 

9/1- بهره گیری از الگوهای منطقه‌ای نظیر الگوی جمهوری اسلامی ایران که توانسته به عنوان بازیگر مهم در صحنه منطقه‌ای و بین المللی ایفای نقش نماید.

10/1- حرکت دولتها در مسیر غیر از آموزه های اسلامی و مغایر با ساختار فرهنگی و دینی حاکم بر کشورها که محور آن را کاهش باورهای دینی و حرکت در مسیر سکولاریسم و فرهنگ تزریقی غرب تشکیل می‌داد. ملتهای عرب نشان داده‌اند که باورهای اسلامی آنها ریشه دار بوده و به رغم حضور فعال غرب در این کشورها نتوانسته تغییر چندانی در نگاه مذهبی و اعتقادی آنها ایجاد کند. نشان این امر را در تشکیل احزاب اسلامی پس از سرنگونی حاکمان در کشورهای تونس و مصر می‌توان مشاهده کرد.

 

2- نقش انقلاب اسلامی در تحولات منطقه

چنانکه ذکر شد از نظرات مطرح در قیام ملت های منطقه، نقش و تاثیر انقلاب اسلامی ایران می‌باشد. نقش حضرت امام خمینی (ره) و اندیشه‌های آن ، زمینه‌ها و چگونگی شکل گیری انقلاب اسلامی ایران ، سیر تکوینی انقلاب اسلامی از زمان پیروزی تا حال حاضر ، چگونگی دگرگونی جایگاه ایران در معادلات منطقه‌ای و جهانی از صفر تا صد و از جمله مولفه‌هایی هستند که بسیاری از تاثیرات آنها بر قیام های منطقه سخن به میان می‌آورند.

 

1/2- ویژ‌گی‌های انقلاب اسلامی ایران : بسیاری از ناظران سیاسی و اجتماعی جهان اذعان دارند که انقلاب اسلامی ایران در سیر تکوینی حیات سه دهه ای آن دارای نکات و مولفه ه‌ای انحصاری است که نمونه آن را در سایر انقلاب‌ها نمی‌توان یافت. الگویی که در آن ریشه‌های دینی و اجتماعی ناهماهنگی با پیشرفت و توسعه برای تحولات روز جهان را می‌توان مشاهده کرد.

 

مهمترین بخش از ویژ‌گی‌های انقلاب اسلامی ایران را در مولفه‌های اندیشه‌ای آن می توان مشاهده کرد. اندیشه‌هایی که برگرفته از تعالیم دینی و رهنمودهای معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) می باشد. مردمی بودن، تاکید بر مولفه‌های اسلامی و دینی، مقابله با ظلم و ستم و حاکمان فاسد، پایان دادن به وابستگی و سیاست ارباب و رعیتی تحمیل شده از سوی غرب بویژه امریکا، دوری از رژیم صهیونیستی به عنوان مهمترین دشمن جهان اسلام، احترام به آرای مردمی به عنوان تعیین کننده سرنوشت کشور، تشکیل دولتی خدمت گذار و مردم محور و از جمله اندیشه‌های حاکم بر انقلاب اسلامی است که به الگویی برای جهانیان مبدل شده که نمود آن را در شکل گیری اندیشه‌های ضد امریکایی و ضد صهیونیستی در سراسر جهان می‌توان مشاهده کرد.

توسعه و پیشرفت به رغم ۸ سال جنگ تحمیلی و تحریمها و تهدیدات گسترده غرب و شرق که امروز ایران را به کشوری پیشرفته در منطقه و جهان مبدل کرده است. کشوری که هم ساختار سیاسی مردم سالار و پیشرفته دارد و هم در حوزه علم و پیشرفت توانسته به دستاوردهای روز جهان دست یابد. پیشرفت در حوزه نانو و سلول‌های بنیادین ، پرتاب ماهواره بومی به فضا، پیشرفتهای هسته‌ای و رسیدن به برخی سوخت هسته‌ای، پیشرفتهای همه جانبه در صنایع دفاعی که ایران را به دژی مستحکم در برابر تهدیدات خارجی مبدل کرده و دامنه آن حتی به حضور ناوگان دریایی ایران در آبهای بین المللی برای مبارزه با دزدان دریایی و برقراری امنیت رسیده است.

این پیشرفتها در حالی حاصل شده که غرب از تمام ابزارها حتی از ترور، کشتار و اهرم‌های بین المللی برای جلوگیری از آن، استفاده کرده است. جمهوری اسلامی ایران اثبات کرده که سر سپردگی غرب موجب پیشرفت نخواهد شد بلکه رویکرد به استقلال و تحقق شعار نه شرقی نه غربی زمینه ساز پیشرفت و خود کفایی داخلی خواهد بود. امری که امروز بسیاری از کشورهای جهان با رویکرد به آن، برای رسیدن به خودکفایی و پیشرفت تلاش می‌کنند.

حضور فعال در معادلات جهانی و قرار داشتن در جمع کشورهای تاثیر گذار از دیگر مولفه‌های انقلاب اسلامی ایران است. جمهوری اسلامی با رویکرد به عدم سرسپردگی به قدرتهای جهانی و تلاش برای برقراری صلح و عدالت جهانی و پرچمداری مبارزه با استکبار توانسته جهانیان را به خود معطوف سازد و بگونه‌ای امروز در بسیاری از تحولات منطقه‌ای و جهانی، حتی غرب نمی‌تواند نقش ایران را نادیده بگیرد. جهان اکنون خواستار برخوردار شدن از طرح‌های ایران برای دگرگونی در ساختار کنونی عرصه بین الملل است.

2/2- تجلی انقلاب اسلامی در حرکت مردم منطقه : چنانکه ذکر شد انقلاب اسلامی ایران و سیر تکوینی آن دارای ویژه‌گی‌ها و زیر ساختهایی است که بسیاری آن را برابر با خواستهای ملتهای منطقه می‌دانند. بسیاری از ویژه‌گی‌های بارز انقلاب اسلامی ایران تطابق آن با نگاه و دیدگاه ملتهای منطقه و حتی آزادی خواهان جهان می‌دانند. بسیاری از ناظران سیاسی و اجتماعی بر این عقیده‌اند که بر خلاف ادعای غربی‌ها، آنها در سالهای حضور در کشورهای عربی نتوانسته‌اند الگویی مردمی باشند و دموکراسی ادعایی آنها نیز برابر با بی بند و باری و زوال اجتماعی بود که در میان ملتهای مسلمان منطقه جایگاهی ندارد. همچنین در سه دهه گذشته نیز الگویی عربی مناسبی برای ملتهای منطقه نبوده که تحقق بخش مطالبات آنها باشد. در این میان جمهوری اسلامی توانسته به جایگاهی مهم در میان ملتها دست یابد. چنانکه اندیشمندان بزرگ عربی نیز به این امر اذعان کرده‌اند. “محمد حسنین هیکل” اندیشمند بزرگ مصر در برنامه زنده خود با شبکه الجزیره می‌گوید:” ایران و مصر با هم انقلاب کردند اکنون ایران با ایستادگی و تاکید بر ملت اقتدار خویش توانسته قله‌های پیشرفت را بپیماید و امروز در اوج منطقه و جهان قرار گیرد و در مقابل مصر به دلیل وابستگی به امریکا و روابط با رژیم صهیونیستی در مسیر زوال حرکت کرده که نتیجه آن فقر درونی و تزلزل موقعیت منطقه‌ای است.

آنچه هیکل درباره جایگاه ایران مطرح می‌کند از سوی مصر و سایر کشورهایی که در آنها قیام مردمی روی داده مورد تایید و تاکید قرار گرفته است.

 

در این چارچوب “شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در تشریح دیدگاه این جنبش در قبال تحولات اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا، نقش اندیشه‌های امام خمینی(ره) و آموزه‌های انقلاب اسلامی ایران را در شکل‌گیری قیام‌های مردمی بسیار مهم دانسته و تاکید می‌کند تاثیرپذیری ملل مسلمان از آرمان‌های امام(ره) به رغم آنچه آمریکا و غرب ادعا می‌کنند، مداخله ایران در امور داخلی این کشورها نیست، بلکه مشابهت شعارهای داده شده از سوی ملل عرب در جریان قیام‌ها با شعارهایی که مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی سر می‌دادند، نشانگر همسویی مطالبات سیاسی آنان است.

“شیخ نعیم قاسم” در پاسخ به این ادعای محافل رسانه‌ای و سیاسی که تفاوت در روند تحولات انقلاب اسلامی ایران با قیام‌ ملت‌های عربی را مطرح می‌کنند می‌گوید:« مشاهده می‌کنیم که شعارهای یکسانی در سیر قیام‌های مردمی کشورهای عربی و انقلاب اسلامی ایران وجود دارد؛ البته با توجه به طبیعت و سیستم اداره هر کشور‌، این شعارها از کشوری به کشوری دیگر دارای جزئیات و تفاصیل مختص به خود است، ولی مسئله مهم این است که انقلاب‌های کشورهای عربی تحت تأثیر امام خمینی(ره) قرار گرفته‌اند»

همچنین شیخ “محمد نمر زغموت” رئیس شورای اسلامی فلسطین در لبنان با تشبیه تحولات اخیر کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا با تحولات ایران در سال ۱۳۵۷ می‌گوید: «قیام‌های عربی نشأت گرفته از انقلاب اسلامی ملت ایران به رهبری امام خمینی (ره) در بیش از سه دهه گذشته است.رئیس شورای اسلامی فلسطین در لبنان با اشاره به شعارهای اسلامی انقلابیون در میادین تظاهرات، تحولات اخیر کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا را برگرفته از خیزش اسلامی دانست و گفت: معتقدم که روح و صبغه اسلامی در انقلاب‌های اخیر به چشم می‌خورد که برگرفته از الگوی جمهوری اسلامی ایران است.»

 در این زمینه “شیخ جمال الدین شبیب” از اعضای برجسته شورای علمای لبنان نیز می‌گوید : «انقلاب اسلامی با وجود تمامی فعالیتهای دشمنان، توانست الگوی خوبی در این زمینه ارائه کند. به واقع قیامهای فعلی جهان عرب همگی از انقلاب اسلامی ایران سرچشمه گرفته اند. این مسئله شاید در شعارها مطرح نباشد، اما در قدرت تاثیرگذاری بر ملتها کاملا قابل مشاهده است.»

 در همین راستا “مصطفی عباس” اندیشمند کویتی در باب جایگاه انقلاب ایران در حرکت‌های ملت‌های عربی تاکید می‌کند« انقلاب اسلامی نقش بارزی درایجاد اعتماد به نفس در میان جوانان انقلابی نسل جدید بوجود آورد.آنها به برکت انقلاب ایران طاغوتها را شناختند و به مبارزه با آن پرداختند».

 با توجه به آنچه از اظهارات و دیدگاههای اندیشمندان عرب و غیر عرب در باب تاثیر گذاری انقلاب اسلامی ایران بر تحولات منطقه ذکر شد، تجلی اندیشه‌های انقلاب در این رویدادها را در ابعاد مختلف می‌توان مشاهده کرد که برخی از آنها عبارتند از :

  وحدت سراسری: از نشانه‌های بارز انقلاب اسلامی ایران وحدت میان ملت شامل شیعه و سنی و اقلیتهای دینی بود امری که شاخصه ملت بزرگ ایران بوده و هست. تا پیش از این حرکتهای مردمی در کشورهای عربی به صورت قومی و قبیله‌ای بویژه بر اساس شیعه و سنی بوده است. امری که نشات گرفته از سیاست غرب برای سلطه بر این کشور بوده است. در قیامهای اخیر، ملتها شامل شیعه و سنی و اقلیتهای دینی در کنار یکدیگر قرار گرفته و حتی در کشوری مانند یمن قبایل نگاه قبیله‌ای را کنار نهاده و بر اتحاد برای پایان دادن به سه دهه حاکمیت علی عبدا.. صالح تاکید کردند.

 

این امر چنان مشهود است که حتی اندیشمندان و شخصیت‌های عرب نیز به آن اذعان دارند. به عنوان نمونه : شیخ “محمد نمر زغموت” رئیس شورای اسلامی فلسطین در لبنان همدلی مسلمانان و غیرمسلمانان در این انقلاب‌ها را یکی از برکات این انقلاب‌ها خوانده و تاکید دارد تعالیم اسلامی به علت جامعیت و عدالت خواهی همه انقلابیون مسلمان و غیر مسلمان را تحت خیمه خود قرار داده و باعث شد که همه آنها در کنار یکدیگر آرمان‌های اسلامی جهت سرنگونی طاغوت و دستیابی به آزادی و آزادگی را سر دهند.
طبقه بندی: جنگ نرم،  حجاب و عفاف، 

تاریخ : دوشنبه 5 اسفند 1392 | 01:25 بعد از ظهر | نویسنده : امید نامداری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • هم نفس