تبلیغات
جنگ نرم و دنیای مجازی - حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از نگاه امام راحل (بخش دوم)

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

حماسه پنجم: محاصره اقتصادی

پس از تسخیر لانه جاسوسی امریكا، موج نخست تحریم‏های ضدایرانی آغاز شد، ولی امام خمینی رحمت الله علیه  در سخنرانی‏های‏شان مردم و مسئولان را برای تبدیل این تهدیدها به فرصت راهنمایی می‏كرد و توانست به خوبی جامعه ایران را در شرایط تحریم و جنگ هدایت كند. امام راحل در این خصوص می‏فرماید:
این محاصره اقتصادی را كه خیلی از آن می‏ترسند، من یك هدیه‏ای می‏دانم برای كشور خودمان، برای اینكه محاصره‏ اقتصادی، معنایش این است كه مایحتاج‌ ما را به ما نمی‏دهند. وقتی كه مایحتاج را به ما ندادند، خودمان می‏رویم دنبالش. ... مهم این است كه ما بفهمیم كه دیگران به ما چیزی نمی‏دهند، ما خودمان باید تهیه كنیم.

 

حماسه ششم: روزجهانی قدس

قدس، قبله نخست مسلمانان جهان، وطن هزاران آواره فلسطینی است كه استكبار جهانی به وسیله صهیونیسم جنایتكار، از سال 1948م آن سرزمین را از دست ساكنانش خارج ساخته و تحت سلطه نیروهای اشغالگر قدس قرار داده است.
پس از پیروزی انقلاب، امام خمینی رحمت الله علیه  در نخستین فرصت، جمعه آخر ماه مبارك رمضان را برای نمایش حساسیت جهانی درباره سرنوشت قدس و نجات آن از چنگال صهیونیست‌های جنایتكار تعیین، و پیامی به همین مناسبت صادر كرد و چنین نوشت:

من در طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم، كه اكنون این روزها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است، و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی، پیاپی خانه و كاشانه ایشان را بمباران می‏كند. من از عموم مسلمانان جهان و دولت‏های اسلامی می‏خواهم كه برای كوتاه كردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند؛ و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‏كنم آخرین جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ایام قدر است و می‏تواند تعیین‏كننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب، و طی مراسمی هم‏بستگی بین‏المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند.

 

حماسه هفتم: جنگ تحمیلی

از دیدگاه حضرت امام، جنگ تحمیلی برای ملتی كه به تازگی از استبداد رژیم شاهنشاهی رهایی یافته بود، یك «امتحان الهی» به شمار می‏آمد.
در 31 شهریور 1359، رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران، جنگ تمام عیاری بر ضد این كشور آغاز كرد. هجوم وحشیانه و گسترده رژیم بعث عراق، رویدادی بزرگ را در تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رساند كه سرانجام به خلق حماسه‏ای جاودان و شگفت‏انگیز در تاریخ سرزمین ایران انجامید.
امام خمینی رحمت الله علیه  درباره سودمندی‏های دفاع مقدس هشت ساله چنین می‏فرمود:

جنگ هم یك مسئله‌ای بود كه انسان خیال می‌كرد بسیار مهم است؛ لكن معلوم شد كه منافعش بیشتر از ضررهایش بود. آن انسجامی‌كه در اثر جنگ بین همه قشرهای مردم پیدا شد، و آن معنای روحانی و معنوی كه در خود سربازان ارتش و ژاندارمری و سپاه پاسداران به نمایش گذاشته شد، و آن روح تعاونی كه در همه ملت از زن و مرد در سرتاسر كشور تحقق پیدا كرد، به دنیا فهماند كه این مسئله‏ای كه در ایران است، با همه مسائل جداست.

 

حماسه هشتم: عزل بنی‌‏صدر

نخستین انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 5 بهمن 1358 در سراسر كشور برگزار و ابوالحسن بنی‌صدر، وزیر دارایی وقت با بیش از ده میلیون رأی به ریاست جمهوری انتخاب شد. با انتخاب بنی‏صدر به ریاست جمهوری، در مسئله انتخاب نخست وزیر و تشكیل دولت میان رئیس جمهور و مجلس شورای اسلامی اختلاف نظر پدید آمد و با آغاز جنگ، این اختلاف شدت گرفت؛ زیرا در عرصه جنگ، بنی‏صدر در مقام فرماندهی كل قوا، به جنگیدن به شیوه اشكانیان باور داشت؛ یعنی نیروی دشمن به درون مرز كشیده شود و سپس محاصره و نابود گردد. این سیاست، سبب اشغال بخش وسیعی از ایران اسلامی به دست ارتش متجاوز بعث شد و بر اثر عدم ارسال مهمات و نیرو به خط مقدم، نیروهای اسلام به رغم جان‏فشانی‏ها و حماسه‏آفرینی‏های مثال زدنی، مجبور به عقب‏نشینی شد.
سرانجام، امام خمینی رحمت الله علیه  در بیستم خرداد 1360، پس از مشورت با مسئولان كشور، در حكم كوتاهی، ابوالحسن بنی‏صدر را از فرماندهی كل قوا كه به نیابت از ولیّ فقیه در اختیار داشت، عزل كرد و در پی آن، مجلس شورای اسلامی، طرح عدم كفایت سیاسی بنی‏صدر را با اكثریت آرا در 31 خرداد آن سال به تصویب رساند.

 

حماسه نهم: نامه امام به گورباچف

در 11 دی 1367 نامه تاریخی امام‌خمینی رحمت الله علیه  خطاب به میخائیل گورباچف، آخرین رئیس‌جمهور شوروی در زمینه مرگ كمونیسم و ضرورت پرهیز روسیه از اتكا به غرب انتشار یافت. این نامه در شرایطی منتشر شد كه اتحاد جماهیر شوروی هنوز به عنوان یك مجموعه برقرار بود، جنگ سرد خاتمه نیافته بود، دیوار برلین به عنوان نماد جدایی شرق و غرب فرونریخته بود و حاكمیت كمونیسم بر قانون اساسی شوروی و بر مقدّرات مردم در جمهوری‏های این كشور هنوز برقرار بود. با این حال، امام خمینی رحمت الله علیه  در نامه عبرت‌آموز خویش به گورباچف، از صدای شكسته شدن استخوان‏های ماركسیسم سخن به میان آورد و وی را از روی آوردن به غرب برای حل مشكلات اقتصادی اتحاد جماهیر شوروی برحذر داشت.
ادوارد شوارد نادزه، وزیر خارجه وقت شوروی روز هفتم اسفند 1367 پاسخ گورباچف را در حسینیه جماران به اطلاع امام‌خمینی رحمت الله علیه  رساند. امام راحل به او فرمود: به گورباچف بگویید: من می‌خواستم جلو شما یك فضای بزرگ‏تر باز كنم. من می‌خواستم دریچه‌ای به دنیای بزرگ، یعنی دنیای بعد از مرگ كه دنیای جاوید است را برای آقای گورباچف باز نمایم و محور اصلی پیام من آن بود. امیدوارم بار دیگر ایشان در این زمینه تلاش نمایند.

 

حماسه دهم: فتوای تاریخی ارتداد سلمان رشدی

امام خمینی رحمت الله علیه  در تاریخ به مثابه رهبری روشن‏بین، روشنگر و شجاع، فتنه جهان استكبار را در وهن پایه‏های اعتقادی مسلمانان با صدور حكم ارتداد سلمان رشدی، نویسنده كتاب موهن آیات شیطانی به خود آنان بازگرداند. بدین ترتیب، انقلاب اسلامی ایران، ضربه سنگینی بر پیكره غرب وارد كرد و پایه‌های قدرت آن را سست نمود.
این كتاب با حمله به پایه‌های اعتقادی و ایمانی مسلمانان و تمسخر مقدسات اسلامی و اهانت به قرآن كریم و حضرت رسول اكرم صلی الله علیه و آله قصد داشت با وهن پایه‌های دین و مذهب، زمینه‌های نفوذ انقلاب اسلامی و بازیافت هویت اسلامی را در میان جوامع اسلامی سدّ كند. امام با صدور فتوایی تاریخی، موجی توفنده از امت مسلمان در مصاف با كفر پدید آورد.
پس از اعلام حكم امام مبنی بر ارتداد سلمان رشدی، رسانه‏های گروهی استعمار به دروغ از قول مسئولان نظام جمهوری اسلامی اعلام كردند اگر نویسنده این كتاب توبه كند، حكم اعدام او لغو می‏گردد، ولی حضرت امام فرمود:

«سلمان رشدی اگر توبه كند و زاهد زمان هم گردد، بر هر مسلمان واجب است با جان و مال، تمامی همّ خود را به كار گیرد تا او را به درك واصل گرداند».
طبقه بندی: سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، 

تاریخ : یکشنبه 30 تیر 1392 | 12:47 بعد از ظهر | نویسنده : امید نامداری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • هم نفس