تبلیغات
جنگ نرم و دنیای مجازی - حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از نگاه امام راحل (بخش اول)

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

مقدمه:

رهبر فرزانه انقلاب در پیام نوروزی خود، سال 1392 را سال «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» نام‏گذاری كردند. دلیل این نام‏گذاری، به رویدادهای سال 1391 و حوادث پیش رو در سال 1392 بازمی‏گردد.
همان‏گونه كه رهبری اشاره كردند، سال 1391 سال پر فراز و نشیبی برای ملت ایران بود. فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‏ها، و برخی اشكالات داخلی و كوتاهی‏ها و سهل‏انگاری‏ها برای ملت، به ویژه برای قشرهای ضعیف و كم‏درآمد بسیار طاقت‏فرسا بود. البته این فشارها هیچ‏گاه سبب نشد مردم از انقلاب ناامید شوند و آنها همواره در كنار تمامی انتقادهایی كه به مسئولان دارند، به اصل نظام وفادارند و هر جا لازم باشد، با حضور در صحنه‏ها، این وفاداری را اعلام می‏كنند. برخی از موارد این حضور عبارت است از:
 
1. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل، در میدان تقابل نظام نوپای اسلامی با غرب و شرق، روز به روز ضرورت خودباوری و رهایی از وابستگی به دیگران در همه عرصه‏ها
 آشكارگردید. در دوران دفاع مقدس نیز رزمندگان اسلام با روحیه جهادی خود و با ناامیدی از هر گونه حمایت بیگانگان، با تكیه بر توانمندی‏های داخلی به تأمین نیازهای جنگ پرداختند. پیروزی‏های پیاپی در این صحنه و تشویق‏های امام امت در تكیه به امكانات داخلی و تأكید ایشان بر تولید داخلی، یكی از رمزهای ماندگاری نظام و عامل پایداری مردم در برابر دشمنان گردید.


2. در ابعاد اقتصادی، راه پیشرفت و برداشتن گام‏های بسیار بلند را برای ملت ما گشود؛ به گونه‏ای كه درآغاز دهه چهارم انقلاب، نه تنها در عمل، روحیه خودباوری و تأمین نیازهای اساسی در داخل كشور شكل گرفت و در بسیاری از عرصه‏ها، قله‏های بلندی فتح شد، بلكه قدرت اول علمی، فن‏آوری و اقتصادی منطقه آسیای جنوب غربی شدن، در سند چشم‏انداز ملی به عنوان هدفی در دسترس، تعیین گردید و هم‏اكنون شتاب همه جانبه‏ای در این راستا در كشور دیده می‏شود.
تشدید تحریم‏ها و ایجاد محرومیت‏ها و ممنوعیت‏ها از سوی دشمنان همراه با تهدیدها و ارعاب‏ها، نه تنها درستی این رویكرد را دركشورمان نشان داد، بلكه ضرورت روزافزون آن را برای همگان روشن ساخت؛ به گونه‏ای كه مسلمانان منطقه، اقتدار اقتصادی ایران را در كنار اقتدار سیاسی و نظامی آن در روند به ثمر نشستن حركت‏های بیداری اسلامی منطقه، یك پیش نیاز، و ضرورت آن را در این مقطع حساس، دوچندان می‏دانند.


3. در عرصه سیاسی، دشمنان منتظرند از انتخابات ریاست جمهوری كه سرنوشت ملت را برای دوره‏ای چهار ساله رقم می‏زند، به نفع خود بهره برند. ازاین‏رو، مردم باید از هم‏اكنون خود را برای حضور در صحنه و خلق حماسه‏ای دیگر و انتخاب رئیس جمهوری از جنس مردم، ولایی، مدیر، مدبر و كارآمد آماده كنند.
با این شرایط، امید می‏رود ملت آگاه ایران با «آگاهی»، «بصیرت»، «شناخت این مقطع حساس» و «نیاز لحظه» كه همواره در طول تاریخ از خود نشان داده‏­اند، بتوانند در این سال جدید نیز حماسه‏آفرینان عرصه سیاست و اقتصاد باشند.

در این راستا، نقش‏آفرینی و حماسه‏سازی امام راحل و مقام معظم رهبری در تحقق استقلال سیاسی و اقتصادی در تاریخ ملت ایران بی‏سابقه بوده است. به همین دلیل، تلاش‏مان در این مقال بر این است كه در سال «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» از دیدگاه‏های امام راحل در عرصه سیاست و به عنوان حماسه‏ساز سیاسی، و در مسایل اقتصادی از حماسه‌‏ساز این عرصه، مقام معظم رهبری بهره بگیریم تا چراغ راه آیندگان قرار گیرد.

 

حماسه‌‏های سیاسی در گفتار و رفتار امام خمینی رحمت الله علیه 

حماسه نخست: اندیشه تأسیس حكومت اسلامی

امام خمینی رحمت الله علیه نهضت اسلامی خویش را با احیای تئوری حكومت اسلام آغاز كرد و در راه مبارزه برای نفی استعمار و استبداد به ارائه فلسفه سیاسی اسلام پرداخت و تجربه بیش از یك قرن شكست و ناكامی مسلمانان در مقابله با جهان‏خوران را به خوبی تحلیل و تبیین كرد. ایشان اندیشه سیاسی اسلام را در وضعیتی دشوار، در میان مباحث فقهی خود مطرح كرد و با نگارش كتاب كشف الاسرار فرمود:
خدای عادل هرگز تن دادن به حكومت ظالمان را نمی‏پذیرد. تنها حكومتی كه خرد و شرع آن را حق می‏داند، حكومت خدا، یعنی حكومت قانون الهی است و این نوع حكومت اگر به دست فقیه هم نباشد، باید حكومت با اساس و قانون الهی كه صلاح كشور و مردم در آن است، اداره شود و چنین حكومتی بدون نظارت فقها امكان‏پذیر نیست. 
به این ترتیب، اندیشه تأسیس حكومت اسلامی از آغاز مبارزه مورد نظر حضرت امام رحمت الله علیه 
 بود. ایشان در اول بهمن 1348، در بحث فقهی مكاسب موضوع «ولایت فقیه» را محور تدریس خود قرار داد و در این درس فرمود:
بر تمام مسلمانان و پیشاپیش آنان بر علمای روحانی و طلاب حوزه‏های علمیه اسلامی واجب است كه علیه سمپاشی‏های دشمنان اسلام، به هر وسیله ممكن، قیام كنند، تا اینكه بر همگان آشكار شود كه اسلام برای اقامه حكومتی عدل‏گستر آمده است. 
ازاین‏رو، اندیشه سیاسی حضرت امام رحمت الله علیه 
 كه زمینه فراگیر شدن آن با قیام پانزده خرداد 1342 فراهم شده بود، در نبرد نور و سیاهی، پیروز گشت و 22 بهمن 1357 شاهد این پیروزی شد.

 

حماسه دوم: ولایت فقیه

ولایت فقیه در طول تاریخ تشیع در دوره‏های مختلف مورد توجه عالمان شیعه قرار گرفته است، ولی تنها عالمی كه در كنار نظریه‏پردازی، به اقدام عملی در این مسئله پرداخت، امام خمینی رحمت الله علیه  بود. ایشان به حكومت دینی مبتنی بر ولایت فقیه باور داشت و مشروعیت حكومت را منوط به حاكمیت ولیّ فقیه می‏دانست. امام راحل در شانزده دی 1366 درباره اختیارات ولیّ فقیه می‏فرماید:
حكومت، شعبه‏ای از ولایت مطلقه رسول الله صلی الله علیه و آله و از احكام اولیه اسلام و مقدم بر تمام احكام فرعیه، حتی نماز و روزه و حج است. بنابراین، حاكم با اختیاراتی كه دارد، می‏تواند مسجد یا منزلی كه در مسیر خیابان است، خراب كند و پول منزل را به صاحبش رد كند. می‏تواند مساجد را در موقع لزوم تعطیل كند. حكومت همچنین می‏تواند قراردادهای شرعی را كه خود با مردم بسته است، در موقعی كه آن قرارداد مخالف مصالح كشور و اسلام باشد، یك‏جانبه لغو كند و می‏تواند هر امری را، چه عبادی و یا غیر عبادی، كه جریان آن مخالف مصالح اسلام است، از آن، مادامی كه چنین است، جلوگیری كند. حكومت می‏تواند حج كه از فرایض مهم الهی است، در مواقعی كه مخالف مصالح كشور اسلامی دانست، به طور موقت جلوگیری نماید.

 

حماسه سوم: پیروزی انقلاب اسلامی ایران

بی‏گمان پیروزی انقلاب معجزه‏ای الهی بود كه به دست معجزه‏گرِ مردی از سلاله پاك رسول خدا صلی الله علیه و آله به انجام رسید و چشم امید مستضعفان جهان را به خود خیره ساخت. تأثیر سریع انقلاب اسلامی در منطقه و بر آشفتن شعله خشم مردم مسلمان و غیرمسلمان در بسیاری از كشورهای تحت سلطه استعمار، گواه روشنی بر این مدعاست؛ زیرا در كمتر مقطعی از تاریخ، شاهد پیروزی و اثرگذاری جنبشی مردمی بوده‏ایم.
با پیروزی و شكل‏گیری انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی رحمت الله علیه 
 حكومت اسلامی الگویی زنده و سازنده از اصول اصیل اسلامی ارائه داد. امام، جان و دل جهانیان را تسخیر كرد و دین مبین اسلام را از ایستاییِ سیاسی و فرهنگی نجات داد و ندای اسلام را در جهان طنین‏انداز كرد. در 22 بهمن 1357، سقوط نظام 2500 ساله استبداد و پایان شب سیاه ستم تحقق یافت. ستم نابود شد، پلیدی رفت و تباهی و سیاهی رخت بر بست. شادی و سرور به خانه‏ها آمد، استقلال نصیب ملت ایران شد و نور جمهوری اسلامی دمید.

 

حماسه چهارم: تسخیر لانه‌جاسوسی امریكا (روز مبارزه با استكبار جهانی)

تسخیر لانه‌جاسوسی امریكا به دست دانشجویان پیرو خط امام در سیزده آبان 1358، كه ایشان در پیامی آن را «انقلاب دوم» و انقلابی بزرگ‏تر از انقلاب اول دانست، تداوم حركتی بود كه از 15 خرداد 1342 آغاز شده و در 22 بهمن 1357 به پیروزی رسیده بود، ولی انقلاب اسلامی نمی‌توانست بدون خشكاندن ریشه‌های استعمار به حیات خود ادامه دهد و مردم ایران باید مبارزه خود را برای جلوگیری از تكرار تجربه تاریخی 28 مرداد 1332 در داخل كشور ادامه می‌دادند.
دانشجویان با هدف واداشتن امریكا به بازگرداندن شاه و اموال ملت ایران، تصمیم به اشغال سفارت ایالات متحده در تهران گرفتند. آنها گرد هم آمدند و پس از راهپیمایی تا سفارت، از دیوارهای آن بالا رفتند و به رغم مقاومت محافظان، سفارت را به تصرف كامل درآوردند.
هنگام تسخیر سفارت، امریكایی‌ها به سرعت مشغول نابود كردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها، تجاوزها و غارت‌های خود شدند، ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی كه از لانه جاسوسی امریكا به دست آمده بود، چاپ شد و در اختیار همگان قرار گرفت.
هنگامی كه اسناد موجود در سفارت به دست آمد، امام خمینی رحمت الله علیه 
 رهبری حركت دانشجویان را خود بر عهده گرفت و مبارزه بر ضد ریشه‌های نفوذ امریكا در ایران به اوج رسید. پس از تصرف لانه جاسوسی، نظر امام درباره مبارزه هم‏زمان با استبداد سلطنتی و سلطه استعماری‌ به اثبات رسید.
طبقه بندی: سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، 

تاریخ : پنجشنبه 27 تیر 1392 | 12:27 بعد از ظهر | نویسنده : امید نامداری | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • هم نفس